15 maja 2015 roku sejm uchwalił ustawę, która wprowadza uprawnienie do korzystania z urlopu macierzyńskiego przez ojców (zmiany wchodzą w ciągu 14 dni od daty uchwalenia). Brzmi może dziwnie i myląco, jednak to świadczenie przysługuje ojcom w trzech bardzo szczególnych przypadkach:
- Gdy matka dziecka umrze
- Gdy matka porzuca dziecko (a ojciec chce się podjąć opieki nad dzieckiem)
- Gdy matka nie jest w stanie samodzielnie opiekować się dzieckiem (np. w przypadku, gdy nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować)
Ustawa ta precyzuje więc bardzo istotne, losowe obszary, zapewniając opiekuna nowonarodzonemu dziecku.
Uprawnienia rodzicielskie ojców – niejako- wynikają z uprawnień mam. Jeśli oboje rodziców jest objętych ubezpieczeniem (pracowali), to mają oni prawo do skorzystania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. W tym wypadku w pierwszej kolejności mama może skorzystać z 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, a dopiero po tym ojciec (w drugiej kolejności) może korzystać z „wolnego” w postaci urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
Nowa ustawa wprowadza jeszcze jedną zmianę – ojciec dziecka lub inny ubezpieczony członek rodziny (w szczególnych przypadkach wymienionych wyżej) mają prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego, nawet w przypadku, gdy matka dziecka nie była ubezpieczona.